16
- Październik
2020
Posted By : bzadmin
Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to coś, co powinien poznać i prowadzić każdy, kto pragnie poprawić kondycję rodzinnych finansów. Jeśli często zdarza się, że w danym okresie wydatki znacznie przewyższają dochody to znak, że warto wdrożyć budżet domowy.

Czym jest budżet domowy?

Okazuje się, że nie wszyscy wiedzą na czym polega prowadzenie domowego budżetu i jakie są cele takiego działania. Budżet domowy to najkrócej mówiąc, zestawienie domowych dochodów i wydatków. Może on być prowadzony na różne sposoby, choćby w zwykłym zeszycie. Ideą prowadzenia budżetu jest poznanie i przeanalizowanie domowych wydatków. Zwykle wystarcza kilka tygodni prowadzenia takich zapisów by móc zorientować się, gdzie wydatki są zdecydowanie za wysokie oraz oceniać, które wydatki można zredukować. Wprowadzanie wydatków na bieżąco do arkusza pozwala także nieco pohamować zapędy zakupowe. Przykładowo jeśli dane małżeństwo wyznacza sobie limit wydatków na żywność na poziomie 1000 zł to jeśli dziesiątego dnia miesiąca wydano już 600 zł to znak, że należy zwolnić z zakupami i poszukać sposobów na oszczędności.

dziewczyny

Jak prowadzić domowy budżet?

Jest co najmniej kilka dobrych sposobów na prowadzenie domowego budżetu. Najprostsza forma to zwykły notes czy zeszyt. Jeśli chcemy prowadzić budżet na komputerze możemy w tym celu wykorzystać arkusz kalkulacyjny, który będzie za nas podsumowywał wybrane kategorie. Oprócz tego istnieją specjalne programy komputerowe i aplikacje na telefon, specjalnie zaprojektowane, by ułatwić nam spisywanie wydatków. Bez względu na formę budżet powinien być podzielony do dochody i wydatki. Dzięki temu widzimy ile pieniędzy mamy do dyspozycji i dążymy do tego aby nie przekraczać swoich limitów. Strona wydatkowa powinna dodatkowo być podzielona na mniejsze kategorie. Warto wydzielić sobie: wydatki na żywność, utrzymanie auta, domu, wydatki na chemię i kosmetyki, ubrania, zdrowie, wakacje i rozrywki. Oprócz tego zwykle mamy także wydatki na wyposażenie domu oraz okazyjne wydatki na prezenty czy fryzjera albo kosmetyczkę. Wyznaczając kategorie wydatkowe nie możemy zapomnieć także o oszczędnościach. Jest to bardzo ważny dział, w którym jako pierwszym powinny pojawiać się określone środki. Specjaliści od finansów podkreślają, że przelanie zaraz po wypłacie pieniędzy na konto oszczędnościowe to bardzo skuteczna metoda na uzyskanie niezależności finansowej. Po takim przelewie dysponujemy po prostu tym, co nam zostaje.

dziecko

Jakie korzyści może przynieść domowy budżet?

Ideą zapisywania wydatków w domowym budżecie jest ich późniejsze przeanalizowanie. Jeśli widzimy, że bardzo dużo wydajemy na dom możemy poszukać oszczędności zmieniając dostawcę prądu czy Internetu. Za bardzo dużymi wydatkami na żywność zwykle stoi jadanie na mieście oraz wydawanie zbyt dużych kwot na słodycze i napoje gazowane. Przy analizie domowego budżetu możemy też zauważyć, że mamy wysokie wydatki na wyjazdy i rozrywki. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wydawanie takich kwot szukamy tańszych albo darmowych zamienników. Zamiast jechać na drogie zagraniczne wczasy z biurem podróży można samodzielnie wybrać się na camping nad pobliskim jeziorem. Z kolei z darmowych rozrywek do dyspozycji mamy kina pod chmurką, bezpłatne festyny czy darmowe wejścia w muzeach.

Dodaj komentarz